2026. június 26., péntek

Roland sapkája (Roland és Betti spinoff-sorozat)

 A raurisi felvonó igen szimpatikus jószág, ugyanis nemcsak síszezonban működik. A páternoszter jellegű hatfős kabinokba menet közben kellett beugrani (ezen persze izgultunk, nehogy elvétsük), majd a hegytetőn gyönyörű kilátás fogadott, és már indulhattunk is a kétezres csúcsok meghódítására.


Pontosabban indulhattunk volna, ha nem kellett volna Rolandra várakozni. Először azt hittük, kihasználja az utolsó vécézési lehetőséget, de kiderült, hogy másról van szó. Ugyanis a felvonóban hagyta a sapkáját, ami azt azóta már vitte lefelé a völgybe. Minthogy a tűző napon nem szerencsés fejfedő nélkül elindulni, Roland úgy döntött, vesz magának egy másikat. Csakhogy az ajándékbolt még zárva volt. A lift személyzete felajánlotta, hogy kinyitják neki, de miután hiába keresték a kulcsot, ez a lehetőség megszűnt, és Roland a napszúrás veszélyével nézett szembe.

- Van egy csősálam - ajánlotta fel Szilvi.
- Mi az a csősál?
- Ami a Macskamedvének van, csak zöld. Mármint nemcsak a zöldeket hívják csősálnak, de én zöldet tudok adni.
Roland gyanakodva méregette a csősálat, de Szilvi elmagyarázta neki, hogyan tegye föl, és miután ez megtörtént, meg is dicsérte:
- Tök cuki, úgy nézel ki, mint egy manó!
Egy Roland magasságú ember nem sokszor hall ilyet.

Később Roland levette a csősálat, mert szokatlannak érezte, de ráripakodtunk, hogy tegye vissza. A tapasztalat valóban azt mutatta, hogy meg lehet szokni, ugyanis két nap múlva Roland ugyan a másik baseball-sapkáját viselte a fején, a kezében viszont lóbálta a csősálat.
- Ha van nálad sapka, miért hoztad a csősálat is? - kérdeztem.
- Mert rájöttem, hogy tökjó.
Ezen örömében nem sietett visszaadni, és Szilvinek kellett emlékeztetnie utolsó nap, hogy kéri vissza a csősálat, lehetőleg kimosva. Az esti búcsúbeszélgetésen Roland közölte, hogy a csősál még szárad, ezért másnap reggel átmentünk érte az apartmanjukba. Ezen alkalommal Szilvi nagy lelkesen fedezte fel Roland másik baseball-sapkáját abban a hitben, hogy az elveszettet találta meg; a jelek szerint nem figyelte, hogy Roland előző nap is sapkát viselt.

Miközben induláshoz készülődtünk, Zsolt rosszkedvűen nyomkodta a telefonját.
- Roland kéri, hogy tegyünk egy kis kitérőt a felvonóhoz, hogy megkérdezhesse, leadták-e a sapkáját. Bőven lett volna ideje odamenni reggel és megkérdezni.
- A felvonó csak 9-kor nyit - emlékeztettem. - Sőt, tulajdonképpen hétköznap nem is működik. Szóval teljesen fölösleges kerülőt tennetek hozzá.

Ha a felvonó működött volna, az én mesém is tovább tartott volna.

2026. június 15., hétfő

A rossz elnyeri méltó jutalmát

 A túra előtti napon megkérdeztem Jaimét, pontosan hol lesz a találkozó, és ekkor szembesültem vele, hogy az eredeti 10 óra 9.30-ra módosult. Megírtam neki, hogy a buszmenetrend miatt én kb. 10-re fogok odaérni. Erre válaszul küldött egy szívecskét, amit úgy értelmeztem, hogy megvárnak.

Ehhez képest, mikor a következő buszmegállótól (mert persze elfelejtettem leszállni) megérkeztem a találkozóhelyre, Jaime és társai nem voltak sehol, csak Cati és Sabino ácsorgott pont olyan arckifejezéssel, ahogy vélhetően annak idején a Szent Pál által otthagyott bonyíkok (bárkik is voltak ők).

- Szerintem itthagytak bennünket - fogadott Cati.
- Nem lehet, hogy még nem értek ide? - vetettem fel, mert visszaemlékeztem az előző hétre, amikor Jaime és Juan még beültek kávézni, és ennek következtében ők érkeztek meg utolsóként a találkozóra.
- Nem hiszem, ez a sok kocsi szerintem az övék, hétköznap nem szoktak ennyien túrázni errefelé.
- De hát Jaime nekem még szívecskét is küldött, azt hittem, megvár! Ti mikor érkeztetek?
- Most két perce. Biztos, hogy elindultak nélkülünk.
    Megpróbáltam hívni Jaimét, de nem értem el, ahogy Cati se a Rafa nevű haverját, aki beszervezte őt erre a túrára. Rájöttünk, hogy azért nem, mert a hegyen nincs térerő. Csalódottan állapítottam meg, hogy lemaradtunk a túráról, de Catinak támadt egy mentőötlete.
- Nem küldtek ugyan útvonalat, de a Montaña Arenas Negrasra innen két útvonalon lehet eljutni, és mindkettő érinti a Las Arenas Negras nevű piknikezőhelyet. Felmegyünk oda autóval, megvárjuk őket és becsatlakozunk. Onnan indul körtúra a vulkán körül, tehát ők gyakorlatilag egy nyolcast fognak leírni, mi pedig egy kört.
    Kicsit elszomorodtam, hogy így rövidebb lesz a túránk, de az én tervem (utánuk sietni és beérni őket) nem működött volna, hiszen nem tudtuk, a két út között melyiken indultak. Ezért bevágtuk magunkat Cati kocsijába, és elindultunk fölfelé. A piknikezőhelyre elég rossz állapotban levő földút vezetett, amiről Catinak eszébe jutott a sógornője, aki egyszer ugyanitt a vadiúj fekete Mercijével ment föl. Konkrétan 5 km/órával hajtott, nehogy az alváz megsérüljön, érkezés után pedig heves gyanakvás fogadta az ott piknikezők részéről: egy fekete Merci az erdő közepén mindenkinek automatikusan bűncselekményeket juttat az eszébe.

Negyed 11 után érkeztünk Arenas Negrasra.
- Szerintem van még legalább fél óránk - véltem. 
- Gondolod? - csodálkozott Cati. - A felfele vezető út alig 3 km.
- De nem biztos, hogy időben indultak, ráadásul ez vezetett túra, egy csomó helyen meg fognak állni magyarázni, és velük van Pepe is.
- Az miért lényeges? - kérdezte Sabino.
- Hát a múltkor Pepe lemaradt, Jaime megkérdezte, hol van, mire Juan azt felelte: „Ja, biztos talált egy kukacot, és most 30 perce magyaráz a latin nevének az eredetéről.
    Így aztán felkészültünk egy hosszabb várakozásra. Sabino beleült az egyik hintába (amitől Cati megrémült, hogy meg fogják büntetni, mert szerinte ezeket törvényileg tilos felnőtteknek használni), és életveszélyesen közlekedő túratársak történeteivel szórakoztattuk egymást. 11 óra felé azonban a csapatnak még nyoma nem volt.
- De hát muszáj ezt a helyet útba ejteniük! Csak  nem lehet, hogy nem vettük észre őket, ugye? - aggodalmaskodott Cati.
- Szerintem ekkora csapat ember feltűnt volna - mondta Sabino. - Várjunk még egy kicsit, aztán maximum elindulunk külön.
    Catinak ekkor jutott eszébe, hogy a piknikezőhelyet gondozó parkőrt megkérdezze, nem látott-e errefelé egy nagyobb túracsoportot.
- De igen - felelte a fickó. - 10 körül érkeztek, itt hagyták a kocsikat, és elindultak a vulkán körüli körön bal felől.

    Megoldódott hát a rejtély: Jaime úgy döntött, lerövidítik a túrát, és az eredeti találkozóhelytől telekocsikkal feljöttek, hogy csak a kisebb kört csinálják meg. Viszont így most már tudtuk, hogy jobbra kell indulnunk, ha szembe akarunk találkozni velük. És valóban: körülbelül félúton jártunk, amikor megpillantottuk őket egy kilátóponton, amint épp ebédszünetet tartottak.
- Mindenesetre kinyírom Rafát - jelentette be Cati. - Pontosan tudta, hogy jövünk, nem lett volna szabad megengednie, hogy elinduljanak nélkülünk.
- Én meg Jaimét nyírom ki - mondtam, hogy meglegyen a munkamegosztás.
    Mikor megérkeztünk, Cati valóban letámadta Rafát, akit egyébként a Dulifuli becenévvel szokott illetni. Jaime viszont szívére tett kézzel, töredelmesen kért bocsánatot tőlünk.
- Semmi baj - mondta neki Rafa -, Catival már megbeszéltük, hogy az egész az én hibám.

Bár csak a túra második felében, de most már mi is élvezhettük vezetőink magyarázatait, amelyek olykor nemcsak a konkrét tájhoz, hanem általában a vulkanizmushoz kapcsolódtak. Juan például megemlítette a martinique-i vulkánkitörés egyetlen túlélőjét, aki azért maradt életben, mert épp egy földalatti börtöncellában tartózkodott, ahová garázdaság vagy valami hasonló miatt csukták.
- Azért érdemes megfigyelni itt valamit - jegyezte meg Jaime. - Nem azért maradt életben, mert jó ember volt, sőt kifejezetten azért, mert rossz ember volt.

Szóba került az ifjabb Plinius is, aki azért nem pusztult el a pompei vulkánkitörésben nagybátyjával, az idősebb Pliniusszal együtt, mert a tanulmányaira hivatkozva nem tartott vele a kiránduláson.
- Na és ő jó ember volt vagy rossz? - kérdezte Cati.
- Nem tudni, de nem azért maradt életben, mert jó ember volt, hanem mert otthon maradt tanulni - mondta Jaime.
- Vagyis azért, mert okos volt - foglaltam össze. - Bár azt is mondhatjuk, hogy nem volt jó ember, mert a saját érdekeit a nagybátyja kérése elé helyezte.

Mondhatjuk persze, hogy mi hárman se voltunk igazán jók, hiszen elkéstünk a találkozóról, mégis elnyertük méltó jutalmunkat. Ugyanis mikor hármasban indultunk a csapat keresésére, még ragyogott a nap, teljes pompájában láthattuk az egykori vulkán oldalát:

Mire viszont ugyanezen az útvonalon visszafelé tartottunk, már leszállt a köd, így pontosan érkező társaink csak a felhők mögött homályosan láthatták azt, amit mi pár órával azelőtt tisztán:



2026. június 8., hétfő

Ügyetlen ütősök napja

 A Zenei Tavasz eseménysorozat már tavaly is szerepelt itt a blogomon (https://macskamedve.blogspot.com/2025/06/barriguar.html), akkor vidám műsorvezetője, Alberto kapcsán. Míg azonban ő szándékosan vicces, a zenekarok egyes tagjain más okból nevetünk.

Az ütősök mindig feltűnőbbek a többieknél: egyrészt kevesebben vannak, másrészt jól látható helyen, hátul állnak. A legtöbb klasszikus zenei darabban nincs folyamatosan dolguk, viszont pont ezért nagyon oda kell figyelniük, mikor lépnek be. Egy spanyol koncerten a ritmushangszerek széles skáláját kell megszólaltatniuk, ráadásul ezeknél a sokat utazó és gyakran nem hivatalos koncertteremben fellépő zenekaroknál bevett gyakorlat, hogy a zongoraszólamot xilofonon játsszák, ami szintén az ütősök tevékenységi köre. A múltkori koncerten ámulattal figyeltem az ütős lányt, aki egyik xilofontól a másikig szaladgált, közben ütőket cserélgetve, hogy a megfelelő hangszínnel tudjon bekapcsolódni az előadásba. Mivel a tegnapi koncerten a terem végében négy xilofon is sorakozott egymás mellett, most is hasonlóra számítottam. 

Az első zenekar eseménytelenül (de xilofontalanul) lement, majd következett San Juan de la Rambla zenekara. A xilofonok itt se szerepeltek, az ütőhangszereken viszont egy nagydarab, lelkes fiatalember játszott, aki az utolsó műnél annyira elragadtatta magát, hogy a dob hangja totálisan elnyomta a kétségbeesetten próbálkozó többi zenész teljesítményét.

A harmadik fellépő zenekarban három ütős is volt, egyikük, egy magas fiatal srác azonban vagy beugró lehetett, vagy nagyon felkészületlenül érkezett, ugyanis folyamatosan a nyakát nyújtogatva nézett bele társa kottájába. Végül a legszélső xilofonnál ő is elhelyezett egy kottát, és most már a két kotta között körözött, miközben hol kézbe vette, hol ismét letette a különböző hangszerekhez tartozó ütőket. Láttuk, amint a másik ütős, egy bajuszos férfi, időnként szóban is instruálja (a harmadik ütős távolabb állt és nem foglalkozott velük). Végre eljött a magas srác szólója, és egész ügyesen elboldogult a csőharanggal (amiről teszek ide képet, ha valaki nem ismerné), bár nem volt teljesen világos, miért vett a kezébe két kalapácsot, amikor csak egyetlen csövet kellett egy kézzel ütnie.


Ezután a srác újra körözni kezdett, közben odakészítve a xilofon mellé két ütőt (amit örömmel konstatáltam). Beállt a másik két ütős közé és próbált valamit a cimbalommal, de a bajuszos fickó rövid beszélgetés után átvette tőle. Innentől a srác csak állt ott középen, mint a faszent, és egyáltalán semmilyen hangszerhez nem nyúlt, beleértve a xilofonokat is. Sose tudjuk meg, hogy a négy xilofon csak dísznek volt kitéve, vagy elvileg az utolsó zeneművekben lett volna xilofonos szólam, csak a srác nem merte bevállalni.

2026. június 1., hétfő

Régi emberek, modern állatok

 San Miguel de Abona szurdokai a sziget legrégebben lakott területei közé tartoznak: jónéhány régészeti lelőhelyet tártak itt fel, és egyes őslakos sziklavésetek konkrétan az ösvény mellett helyezkednek el.



Carlos lemászott a sziklára, hogy közelebbről is lefotózza a régészeti emlékeket, ami ahhoz vezetett, hogy mi viszont távolabbról se tudtuk lefotózni őket.
- Carlos, menj arrébb, nem látjuk a sziklarajzokat! - kiáltott le neki Delia. Carlos azonban nem akarta megkönnyíteni a dolgunkat.
- Aki látni akarja őket, jöjjön le!
José Luis engedelmesen elindult lefelé -- majd az egyik kő kigurult a talpa alól, ő pedig egyenesen beleült egy tüskebokorba.
- Ez a te hibád, minek mondasz ilyeneket, hogy aki látni akarja, menjen le? - korholta Delia Carlost, majd Rosához fordult: - Te meg egész nap romantikusan kézen fogva mászkálsz vele, de nem figyelsz oda, amikor lefelé mászik a szikláról!

Caserío de la Hoya egy pár házból álló falucska, amely azonban szintén büszkélkedhet egy történelmi műemlékkel: egy szépen helyreállított tetőcserép-égető kemencével. Carlos természetesen ehhez is kitérőt tett.
- Carlos megint talált egy lyukat - zsörtölődött Delia. - Csak tudnám, miért szereti ennyire a lyukakat?
- Tapasztalatom szerint elég sok férfi szereti a lyukakat, csak nem mindegy, melyikeket - mutattam rá.
-  Ebben igazad van, de Bea meg miért megy ebben utána?

Ha hinni lehet a tudósoknak, a régi időkben még hűvösebb volt az éghajlat. A túra vége felé durván beütött a hőség; amikor Carlos közölte, hogy amúgy az útvonal Pili ötlete volt, a menet végén David félhangosan megszólalt: 
- Pili halott ember.
Amikor Bea először elővette rózsaszín esernyőjét napernyő funkcióban, a fiúk kinevették és Mary Poppinsnak csúfolták. A déli tűző napon azonban el kellett ismernünk, hogy előrelátó volt. Egy ponton aztán hátrafordult és vigyorogva bejelentette:
- Öt euróért bérbeadó az ernyőm!

Az emberek hagyományos kultúráját illusztráló utunkon ugyanakkor meglepően modern állatokkal találkoztunk. Az egyik tanya víztározójának felszínén például egy kicsi szörfdeszka lebegett.

Meglepődve kerestük a használóját, csak később vettük észre a teknőst, aki ráadásul lebukott a víz alá, mielőtt sikerült volna lefotóznom. David nem is hitte el, hogy valóban ott volt, én azonban tudom, hogy Leonardo és társai egyik szörfös kollégájára vethettem egy pillantást.

A forrásnál talált gyík jóval kevésbé kerülte a nyilvánosságot: kiállt a sziklára, és hagyta, hogy José Luis egész fotósorozatot készítsen róla. Sőt, bár olyan meleg volt a kő, hogy felváltva emelgetnie kellett a lábacskáit, csak rövid időkre szaladt be a kövek közé, utána mindig visszatért a természetes kifutóra. Talán abban reménykedett, hogy a fotóink segítenek majd világhírű modellé válnia.



2026. május 25., hétfő

Belső égésű földrengés

 Két esemény rázta meg Gran Canariát múlt pénteken. Az egyik szó szerint, ugyanis 4,8-as erősségű földrengést észleltek a sziget északi részén  nem tudom, kik, mi Las Palmasban voltunk, ami konkrétan a legészakibb település, de nem vettünk észre semmit. A másik esemény egy autóverseny volt; már napokkal előtte észrevettük a kiírást a völgyünk alját átszelő egyik útnál (ami az alábbi képen nem látszik, de arrafelé van), hogy este 6-tól a futam miatt le lesz zárva.




Zajos estére számítottunk tehát pénteken, de ehhez képest alig hallottunk berregést, és az is egy-egy kósza motorostól származott. Aztán rájöttünk, mi történhetett: mivel aznap este erős szél fújt dél felől, a tőlünk északra zajló verseny hangját nem hozta felénk. Az elmélet tesztelése érdekében másnap megkérdeztem a Silba nevű túratársat, aki Tafira Bajában, a szóban forgó műúttól északra lakik, hogy ők hallottak-e valamit.

- Ja, hogy az volt az? Én nem is tudtam, hogy autóverseny lesz, de délután olyan hangos berregés-zúgás jött be, hogy kénytelen voltam becsukni az összes ablakot. Kérdeztem a férjemet, hogy szerinte mi lehet ez, mire azt mondta: Biztos a földrengés.

2026. május 22., péntek

Akik veszélyesen élnek

 Naty a szokásosnál is jobban fel volt dobva, ugyanis júniusban Tanzániába utaznak a férjével.

- Jövő héten megyünk védőoltásokra, malária meg ilyesmi - mesélte, majd táncra perdült a buszállomás közepén, és énekelni kezdett: - Viva la malária!

Veszélyeket azonban nemcsak Tanzániában talál az ember. Arcadio elmondta, hogy a turistaút elejét nagyon benőtte a gaz, és legyünk óvatosak; a múltkor egy túratárs jókorát esett, mert a lába beakadt egy szederindába.

- De aztán elővettünk egy kést és levágtuk - tette hozzá Arcadio pókerarccal.

Mi szerencsére baleset nélkül leértünk El Tanque Bajoba, ahol a méregdrágán kiépített kilátóban már se az étterem, se a lift nem üzemel; még szerencse, hogy a kilátás nem tud elromlani.

Arcadio szerencsére jól ismerte a terepet, mivel az elmúlt hónapban hétszer járt erre, ezért tudta, hogy a helyi elvileg zártkörű kávézóban szívesen látnak túrázókat is. A pultos konkrétan emlékezett is Arcadióra.

- Hát igen, én mindig erre jövök, csak mindig másokkal!

- Ami azért elgondolkodtató, hogy akkor az előzőek hova tűntek - jegyeztem meg.

Azonban Arcadio is szeret veszélyesen élni: fáradhatatlanul szívatja túratársait. Amikor találtunk néhány szép virágot, szólt, hogy a lányok álljanak oda egy fotó erejéig; majd azt javasolta, hogy a fiúk egy adag bogáncs elé álljanak hasonló célból. A kis templom mellett egy egykori cséplőkört találtunk, és Arcadio utasított minket, hogy álljunk a kör peremén körbe, míg ő maga középen maradt.

- Elárulok egy titkot a cséplőkörökről - vezette fel bizalmasan. - Akik körben állnak a szélén, azok mind hallják azt, aki középen van!




2026. május 17., vasárnap

Az esőriasztó esőkabát

 Némi kétkedéssel figyeltem, amint David vastagon bekeni magát naptejjel.
- Szerintem ez túlzott optimizmus. Nézzétek a felhőket!
- Hadd kenje be magát! - mondott ellent Bea. - Itt még bármi megtörténhet.
- De ha bekeni magát, garantáltan nem fog sütni a nap. Nálam is azért van esőkabát, mert akkor biztos nem fog esni.

A hegyek fölött tornyosuló felhők ugyanis esőt ígértek, bár annyi hasznunk volt belőlük, hogy mindenfelé szivárványok vettek minket körül.







Már az út elején cseperészett, ezért felvettem az esőponcsómat, amit egy korábbi alkalommal Bea szemeteszsákhoz hasonlított. Az első csoportképhez le is vettem, főleg, hogy úgy láttam, az eső nem erősödik tovább. Tévedtem: hamarosan elért minket a zápor.
-Levetted az esőkabátodat? - nézett rám felháborodva Bea. - Azonnal vedd vissza!

Visszavettem, és valóban szükség volt még rá egy darabig: még a párhuzamos ösvényen leereszkedő lovasok is talpig vízhatlanba burkolóztak (szegény lovakat kivéve). 


Utána elállt az eső, de amint levettem volna az esőkabátomat, valamelyik túravezető azonnal rám szólt, hogy tartsam magamon az eső elijesztése érdekében. Így esőkabátban maradtam, bár az utolsó kilométereket szikrázó napsütésben tettük meg.

- Szerintem most már leveheted az esőkabátot - vélte Domingo.
- Nem, nem! Majd ha a túravezetők megengedik.
Végül száz méterrel a parkoló előtt Carlos nagy kegyesen engedélyt adott, hogy levegyem az esőkabátot.