2021. június 23., szerda

Piaci rés poliptenyésztőknek

 Mint sok más intézménybe, a CEU könyvtárába is csak negatív teszttel vagy oltással, illetve gyógyultságot igazoló irattal lehet bemenni. Ezeket az ember jellemzően a telefonján tartja. Tehát az épületbe érkezéskor elő kell venni a telefont, valamint a tagsági kártyámat, amivel be tudok menni a kapun, valamint illenék kézfertőtleníteni is, és ha az ember épp könyvet hozott vissza, az is ott van nála. Sportszerű nehezítésként én még korábban vettem egy elviteles kávét is, és mindezekhez volt kettő kezem. Szóval izgalmas és nem rövid művelet volt, amíg a telefonomon megnyitottam a megfelelő oldalt és megmutattam a biztiőrnek, hogy bizti nem vagyok covidos.

- Bocsánat, nincs elég kezem - szabadkoztam.

- Nem baj, ha megkapja a második oltást, nő még néhány és nem lesz probléma.

- Akkor kínait kellett volna kérnem. De igazából arra gondoltam, hogy jól jönne nekem egy kis házi polip. ami itt ülne a nyakamban és ilyenkor megfogná a dolgok egy részét.



2021. június 16., szerda

Csináld magad orrturka

 A vendéglátóhelyek megnyitása után András első szabadnapján mindketten elmentünk Covid-tesztre, hogy este utólag megünnepelhessük mindkettőnk születésnapját plusz az évfordulónkat. A Stadthalléba kértünk időpontot, amit én majdnem lekéstem, mert egyrészt rosszul tudtam, hogy a metrótól melyik irányba kell menni, másrészt rossz bejárathoz mentem (András megírta, hogy elöl kell bemenni, na de egy sportcsarnoknak vagy minek mégis melyik az eleje?) Aztán persze nem találtam a telefonomon a QR-kódomat, kerestem vagy ezer évig, míg kiderült, hogy nem is az kell, hanem az időpontról a visszaigazolás. Szóval eltartott egy darabig, míg bejutottunk.

Odabent az a meglepetés ért, hogy szemben a budapesti tesztelőhellyel, ahol az én szerepem kimerül az orrturka elviselésében, itt aktív szerepet kellett vállalnunk: az orrturkás pálcát egy üvegcsével odaadták nekünk, hogy kavargassuk egy kicsit, majd rácsöppentették a gyorstesztre. Ezt követően a középre elhelyezett asztalok egyike mellett kellett ácsorognunk 15 percig, figyelve, hogy megjelenik-e csík a teszten. Az enyémen elkezdődött valami.



- Ez azt jelenti, hogy meg fogsz halni - mondta András.

- Hát előbb-utóbb biztos.

A 15 perc után oda kellett mennünk egy pulthoz. Ott szerepelt egy felirat, amit nem értettem, mindenesetre letettem a tesztemet a pultra. Mint kiderült, a felirat azt jelentette, hogy semmit ne tegyünk a pultra, a tesztet sem... Ettől függetlenül megadták a negatívat.

Most, hogy letelt a 22 nap az első oltás után, többé már nem kell orrturkára járnunk. Tündinek viszont igen, mert ő pont a kijelölt időpontban beteg volt és nem tudták beoltani. Ez a mai napon több nehézséget okozott neki, mert egy barátnőjét kísérte el a kórházba, hogy tolmácsoljon neki. A kórházban közölték, hogy a betegeket letesztelik ott helyben, de a kísérőket nem, menjen el egy tesztközpontba. A tesztközpontban azt mondták, hogy tévedés, a kísérőnek is jár a teszt a kórházban, menjen oda. Visszament a kórházba, ahol már elunták a dolgot és beengedték teszt nélkül. Azt gondolta, jól megúszta a dolgot, csak azt felejtette el, hogy délután meg velem találkozik egy kávézóban.

- Láthatnám a teszteket? - kérdezte Denise, a Bécsbe szakadt afroamerikai üzletvezető. Elsőre nem értettem, aztán rájöttem és büszkén mutattam a kis sárga oltási füzetkémet. Tündi előhalászott egy házilag végezhető gyorstesztet a táskájából.

- Van nálam teszt, jó az, ha itt megcsinálom?

Denise elfogadta a megoldást, Tündi pedig kibontotta a dobozt.

- Azért nem itt fogom csinálni, mégiscsak esznek körülöttünk - mutatott Tündi a mögötte ülő társaságra.

- Nekik háttal vagy, engem meg nem zavar - nyugtattam meg. Igazából észre sem vettem, hogy megcsinálta az orrturkát, csak azt, amikor kinyitotta az üvegcsét, belehelyezte a pálcikát, majd az üvegcsét egy óvatlan mozdulattal fejjel lefele fordította.

- Basszus,  kiöntöttem a folyadékot! - kiáltotta, és megpróbálta a gyorstesztre csöpögtetni azt a keveset, ami az üvegcse kupakjában landolt. - Na mindegy, így biztos nem lesz csík, és az a lényeg, hogy ne legyen.

- De, kell valamekkora csík, de csak rövid. Szaladj ki a patikába és kérj egy másik tesztet.

- Nem lehet, már elhasználtam az e havi adagomat - célzott arra, hogy havonta öt ingyenes gyorsteszt jár minden Ausztriában biztosított bécsi lakosnak.

- Nekem meg nem jár, mert magyar TB-m van.

- De lehet, hogy nem is volt benne több. Vagy hova ömlött? - tűnődött Tündi, míg fel nem fedezte a vizes foltot a ruháján. - Ja, ide. - Visszatért a gyorsteszthez és az üvegcsét fejjel lefelé fordította a gyorsteszt fölött, ütögetve próbálván kipréselni belőle az utolsó cseppeket.

- Ez jó ötlet, hátha az ütögetéstől is lesz valamennyi csík - ismertem el. Valóban megjelent egy egész rövid csíkocska a teszt szélén, sokkal közelebb a széléhez, mint nekem volt a Stadthalléban. Tündi viszont arra jutott, hogy jóleszezígy, és mikor Denise arra járt, megmutatta neki. Láthatóan Denise-nek is megfelelt, így igazából mindenki jól járt, kivéve Tündi összetaknyozódott ruháját.

(kép: Egészségkalauz)

2021. június 7., hétfő

Ha én tudnám a szöveget...

 A Nyugati téren pólós-farmeros lány készül énekelni, kezében gitárral. Kicsit hangol majd belekezd:

-Ha én ajtó volnék... - Itt gyanús lett neki, hogy nem így kezdődik, és újrakezdte:

- Ha én ablak volnék / Nemcsak egyszer nyílnék / Minden évben négyszer... - Rájött, hogy a "Virágba borulnék" kevésbé passzol az ablakhoz és újra megállt. Ekkor kicsit elnyomta a hangját a forgalom; mikor legközelebb hallottam, magabiztosan újrakezdte: - Ha én ablak volnék /Akkora nagy lennék...

Itt legalább a versszak összejött, láthatóan azonban odáig nem jutott el, hogy egy "Ha én rózsa volnék" című dalnak vajon mi lehet az első sora.

Tini, ha ezt olvasod, inkább kerüld el a Nyugati teret, saját érdekedben.

2021. május 31., hétfő

Menekülés a kéményseprőktől

 Tudtuk, hogy ma reggel jönnek ellenőrizni a kéményseprők; András azzal ugratta a macskát, hogy jön a nagy fekete bácsi és elviszi. Szintén a kéményseprőkből kifolyólag egyedül mentem le a boltba. Mire visszajöttem, András közölte, hogy már volt a kéményseprő és nagyon csinos volt.

- A macska meg elmenekült.

- Félt a kéményseprőtől?

- Aha. Elbujdokolt az ágy alá.

- Persze, mert ijesztgetted, hogy elviszi a nagy fekete bácsi!

- De ez kis fehér néni volt.

- Az ágy alatt van? - kérdeztem és benéztem az ágy mögött. Láttam is a földön egy elsőre macskának tűnő feketét, ami azonban tapintásos vizsgálat hatására zokninak bizonyult.

- A másik végében van - közölte András és benézett, de ő sem látott semmit.

- Úristen! A kéményseprő tényleg elvitte a macskát! - kiáltottam, majd megfordultam. Folti ott állt az ajtóban és kissé meglepődve figyelte, amint őt keressük az ágy alatt. (A kép nem ekkor készült, de ezen is meglepődve figyel.)


2021. május 28., péntek

Maszkhelyzet a Millenárison

 Újabban a magyar kormány tagjai lelkesen biztatják a népet, hogy dobják el a maszkot. Ez mondjuk szerintem több okból sem jó ötlet, egyrészt kultúrember nem szemetel, másrészt bizonyos rendezvényeken továbbra is kötelező lesz a maszk. A maszkokra vonatkozó szabályozás Magyarországon amúgy is elég kaotikus, ahogy ezt a május eleji történet is illusztrálja.

Kitka éppen azért akart a Millenárisra menni, mert ott nem kell maszk (meg azért, hogy megnézzük a legújabb építményeket). Azonban amint leültünk egy padra, rögtön jött egy biztonsági őr és ránk szólt, hogy vegyük fel a maszkot.

- De hát én ide jártam egész télen, és nem kellett maszk! - csodálkozott Kitka.

- De most már kell - felelte a biztonsági őr, ami azért volt izgalmas, mert ez már a nagy nyitás után történt, amikor pl. tőlünk nem messze egy teraszon ülő emberek simán ebédeltek maszk nélkül. Szóval elég vicces volt, hogy a Millenáris pont a nyitás után keményített be.

- Ha esznek, akkor nem kell maszk - javasolta segítőkészen a biztonsági őr. (Ez egyébként emberbarátabb volt, mint Anna egyik ismerősének a tapasztalata, akit a Keleti előtt enni sem engedtek és közölték vele, hogy csak akkor veheti le a maszkot, ha dohányzik.)

- Akkor együnk - vont vállat Kitka, aki előrelátóan besuvasztott a táskájába egy csomag nápolyit. Egy idő után azonban eluntuk az alibinápolyizást.

- Menjünk át a Vérmezőre - javasolta Kitka. - Az olyan nagy, hogy tuti nem ellenőrzik a maszkokat, mert meg se lehet mindenkit találni.

2021. május 23., vasárnap

Gnocchi

 Van egy cseh film (a címére nem emlékszem), ahol apuka véresszájú nacionalista, és mikor a lánya a vacsorát gnocchinak nevezi, felháborodik, hogy ez nem valami külföldi gnocchi, hanem rendes cseh gőzgombóc. Amire persze a tinicsaj leszedi a lexikont, és megmutatja neki, hogy amit anyuka csinált, az igenis gnocchi, és innentől az apuka azon van kiakadva, hogy gnocchi az ő házában??


(kép: gutekueche.de)

Andrásnak nagyon bejön a gnocchi, legalábbis maga a szó. Valahányszor tortellinit akarok venni, mindig mondja, hogy "nyáocchi", ilyen nyávogva, én meg mindig kijavítom, hogy ez nem is az. Viszont most, hogy gyorsan elkészülő kajákban kellett gondolkodni, bedobtam, hogy vegyünk szombatra félkész gnocchit, mert azt csak 2 percig főzöd forró vízben és megvan. Szerencsére már egész jól eligazodom a boltban, és rögtön megtaláltam a terméket. Mutattam is örömmel Andrásnak.

- Ez mi? - csodálkozott ő.

- Gnocchi. Ezt mondtuk, hogy ez lesz ebédre.

- EZ a gnocchi? :-O

2021. május 13., csütörtök

Szombat este Budafokon

 Patrival egyeztetjük a szombat esti programot messengeren, ő láthatóan spanyol billentyűzetről.

Patri: 8kor el tok indulni itthonról, az j9? Kimehetunk a Dunához. Itt budafokon van egy hely, ami szrtem érdekes. 20kor zár.

én: Akkor 8 utan ülünk be 1 8kor záró helyre? Kiràly :-) vigyek valami innivalót vagy tudunk venni valahol vagy nem kell?

Patri: vihetunk akar. Mit? Sort?

én: A sorthoz most még kicsit hűvös van :-)